Všechno v životě má svá pravidla a nejinak tomu je i v případě, že si jdete zalyžovat. Existuje desatero oficiálních pravidel, která by měl každý lyžař či snowboardista znát. Takže kromě správného cestovního (úrazového) pojištění je to:
- OhleduplnostNa trati se vždy musíme chovat tak, abychom neomezovali a nepoškozovali ostatní.
- Rychlost a způsob jízdyVždy je nutné přizpůsobit rychlost jízdy našim schopnostem a také podmínkám na trati – nejen sněhovým, ale i množství dalších účastníků na sjezdovce. Důležitý je přiměřený odstup, abychom byli schopni zastavit, bude-li to situace vyžadovat.
- Správná jízdní stopaPřijíždíme-li k někomu zezadu, tak volíme takovou stopu, abychom nikoho neohrozili. Dodržování bezpečné vzdálenosti je nezbytné.
- Bezpečné předjížděníPředjíždět lze zprava i zleva, dle možností na trati. Nutné je dodržení bezpečné vzdálenosti a pro bezpečnost vlastní i svého okolí se doporučuje nedělat žádné nepředvídatelné pohyby.
- Rozjezd a vjíždění na traťPokud se chystáme vjet na sjezdovku a nebo zastavit a opět se rozjíždět, vždy se musíme přesvědčit, že nikoho neohrozíme ani neomezíme. Vjíždíme a nebo rozjíždíme se pouze tehdy, je-li to bezpečné pro ostatní i pro nás.
- ZastavováníPokud to není nezbytné, nezastavujeme v nepřehledných ani úzkých úsecích sjezdovky. Pokud upadneme, snažíme se co nejrychleji zvednout a pokračovat v jízdě, abychom zbytečně nenarušovali plynulost jízdy ostatním.
- Pohyb na trati bez lyží (snowboardu)Pokud se pohybujeme na sjezdovce bez lyží, vždy používáme pouze okraj sjezdovky, nikdy nevstupujeme do cesty lyžařům.
- Respektování značekVždy je nutné respektovat veškeré značení na sjezdovce. Ignorováním zejména zákazových značek si koledujeme v lepším případě o úraz.
- Jak se zachovat při úrazuKaždý je povinen poskytnout první pomoc, pokud to situace vyžaduje.
- Vždy s dokladem totožnostiDoklad totožnosti by měl být naprostou samozřejmostí, bez něj rozhodně nikdy nikam 😉
I pečlivé dodržování zásad při lyžování nebo jízdě na snowboardu nemusí znamenat naprostou bezpečnost. Občas se najdou takoví, co buď záměrně a nebo z nedostatku zkušeností některé z pravidel poruší. Úraz pak na sebe nenechá dlouho čekat.
Pro takové případy je opravdu velmi vhodné mít cestovní pojištění (v případě lyžování v zahraničí) a úrazové pojištění (pokud lyžujeme v Čechách – zde je možnost využít i cestovní pojištění po ČR).