Silné deště, záplavy, lokální povodně a další rozmary přírody páchají v Česku každoročně škody v řádu stamilionů korun. Jarní měsíce jsou rizikové z mnoha důvodů. Tající sníh, deště a silné bouřky často komplikují život majitelům domů. Přibývá havárií, dochází k velkým teplotním výkyvům.
Průměrná výše škod
Podle údajů Slavia pojišťovny:
- při povodni či záplavách se pohybuje kolem 150 000 Kč
- v případě vichřice je průměrná výše škod kolem 29 000 Kč
- při krupobití lidé hlásí škody v průměru za 45 000 Kč
Správně nastavené pojištění dokáže všechna uvedená rizika spolehlivě ošetřit.
[button position=“centered“ url=“https://online.pojisteni.cz/nemovitost/srovnani“]On-line nezávazná kalkulačka pojištění bytu/domu a domácnosti[/button]
Když uhodí blesk
Úder blesku je běžným živelným rizikem, proti kterému pojišťovny nemovitosti standardně pojišťují. Ale mohou nastat i případy, kdy do jiné nemovitosti či nedalekého elektrického zařízení udeří blesk, který způsobí přepětí v elektrické síti. Tím může dojít k poškození majetku, aniž by na něm blesk zanechal tepelné či mechanické stopy. V takovém případě může pojišťovna odmítnout plnění, protože nejde o přímý úder blesku a poškozené elektrické spotřebiče či jejich opravu si majitel musí hradit z vlastní kapsy nebo se může pokusit vymoci náhradu škody po dodavateli elektrické energie.
„Každoročně evidujeme případy, kdy velké bouřky vyřadí z provozu větší množství elektrických spotřebičů v určité lokalitě. Na přepětí jsou velmi citlivé zejména slaboproudé obvody – např. TV přijímače, počítače a jejich monitory, výjimečně však mohou být poškozeny veškeré elektrické přístroje včetně automatických praček, elektrických zařízení na ohřev vody či kuchyňských spotřebičů. Slavia pojišťovna v rámci pojištění domácnosti dokáže minimalizovat i škody způsobené přepětím či nepřímým úderem blesku. Obě rizika jsou ošetřena v našich základních variantách pojištění. Není nutné sjednávat a hradit nic navíc,“ uvádí Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny.