Řešení dopravní nehody ovládají negativní emoce

Dopravní nehoda je pro dvě třetiny řidičů stresujícím zážitkem a v případě výskytu vážných zranění se jich do stresu dostane až 95%.

Dopravní psycholog PhDr. Michal Walter vysvětluje : „Při nehodě dochází u účastníků k akutnímu negativnímu stresu, což má vliv na myšlení, emoce, chování i organismus. To, do jaké míry, pak závisí na mnoha faktorech jako předchozí zkušenost s nehodami či aktuální fyzický i psychický stav jedince. U vážných dopravních nehod navíc nelze vyloučit posttraumatickou stresovou reakci.“

Při vysoké psychické zátěži se mohou projevit v chování některé vlastnosti, které jsou v běžném životě potlačeny: „V krizové situaci se ukazuje skutečná povaha člověka. Může to být hrdinství a odvaha, často však naopak zbabělost, vyhrožování, pohrdání či agresivnost.“ Sprosté chování, násilí i úplatky.

V důsledku šoku z dopravní nehody může u člověka dojít i k tzv. zamrznutí. „Jedná se o negativní šokovou reakci, která bývá někdy následně racionalizována obavou, že by řidič mohl někomu ublížit nekvalifikovanou pomocí. Projevuje se neaktivitou, pasivitou, vyčkáváním na pomoc druhých, nepomáháním ostatním. A to i přesto, že fyzicky je daná osoba schopná takto konat.“

uvedl tiskový mluvčí České kanceláře pojistitelů

 

Facebook
Twitter
Email

Diskuzní fórum

Přejít do diskuzního fóra 

Aktuality a informace

Auto k Vánocům

Plánujete dáti někomu z rodiny auto pod stromeček? To by bylo asi velké překvapení.  Můžete zvážit i pár doplňků, které tento velký dárek ještě více

Celý článek »